Sedla

Sedla na starých kolech patří k nejkrásnějším prvkům. Ukazují na dovednost a pečlivost práce, jak ji dělali naši předci. Mám je rád pro kvalitu (o dobry pocit z) ruční práce. Občas narazím na stará sedla, která vyžádají další úpravy, nebo tuning. Zde je pár ukázek:

Renovace sedla pro kolo ESKA

Při renovaci kola ESKA, se mi dostalo pod ruku i jedno „celkem“ zachovalé sedlo. Bohužel už mělo poničenou koženku, s roztrhanými spoji a tak jsem se rozhodl, že by stálo za to sedlo zachránit. Sedlo totiž má dobrou gumovou podešev a i pevnou, ale rezavou, kovovou kostru. Samozřejmě zub času se podepsal na všem.
A tak jsem jej celé rozebral na prvodíly, a začal čistit a leštit a podobně. Vysledkem byla docela nově vypadající kostra sedla, jak si můžete prohlédnou na obrázcích. Obdobnou péči si vyžádala i výměna koženky za kůži, jejiž odřezky se mi podařily sehnat v nedalekém velkoobchodě s kůží. Mám dojem, že tato je dokonce z Itálie. Odstín jsem vybíral dle budoucího designu kola. Vše je ruční práce, ale asi by to chtělo stroj, aby stehy byly více utažené. Uchycení je místo nýtů na nerezové, vyleštěné šroubky, jenž mi k velké radosti zhotovil otec. Výsledkem je pěkné a funkční sedlo a doufám, že majitelka mu v budoucnosti zajistí i adekvátní péči.

Ostatní příklady upravených sedel

Kožené sedlo Sport z kola Favorit:

Sedlu jsem upravil tvar, rozebral jej a všechny kovové části vyčištil, naleštil a konzervoval silikonovým olejem. Kůže byla promazána, pro nové nýty jsem převrtal otvory. Soustružené stylové nýty z nerezu jsem ještě přeleštil a celé sedlo jsem smontoval dohromady. Když se na to sedlo dívám, tak na to jak dalo práce, by ještě chtělo upravit, možná tvar, přidat víc cool faktor, styl…

Klasické sedlo z kola Eska z koženky:

Sedlo, kompletně rozebráno, všechny kovové části vyčištěny, naleštěny, konzervovány silikonovým olejem, spoje pružin namazány vazelinou.
Nová kůže, prošitá šicím strojem, švy přelepeny lepidlem. Soustružené a přeleštěnén nýty jsou z nerezu, matice na lepidlo. Velmi pěkné sedlo, z kvalitních materiálů.

Plechové sedlo NSU z­ kola NSU s plastovým povrchem:

Atypické sedlo – plastový povrch, pod ním vrstva molitanu nalepená na kovový plechový korpus uchycený na pružinách. Sedlo jsem rozebral, odstranil rozsypaný molitan, původní natržený obal vyhodil a očistil kovové části. Připravil jsem si střih a sešil nový kožený obal z černé kůže. Z několika vrstev měkké bílé textilie z Karsu jsem udělal podklad, který jsem pak přilepil na kovovou kostru sedla. Celé je to lepené a připnuté ve vnitřních okrajích na spodní straně sedla. Sedlo je pěkné a měkké, ale uvidíme, jak dlouho připnutá kůže vydrží.